top of page

Kötelező filmek!

-

I. rész

 

 

 

Vannak filmek, amelyeket csak a látványviláguk miatt érdemes megnézni és nem rendelkeznek mélyenszántó gondolatokkal. Persze ezeket is lehet élvezni, sőt néha pont arra van szükségünk, hogy egy film nézése közben kikapcsolódjunk, és csak sodródjunk a képekkel. Ezen alkotások ellentétei – noha nem teljesen, mert az alábbi filmek is tartalmaznak látványos részeket – az elgondolkodtató filmek. Megnézésük után még több napon keresztül is a fejünkben jár, apró részleteken agyalunk és képtelenek vagyunk elszakadni egyes szereplőktől, esetlegesen nem értünk egyet a végkifejlettel vagy egyszerűen csak nem is értjük, hogy mi történt, de mégis jó. Ismerős érzés?

10 olyan filmet szedtem össze, amelyek hasonló emóciókat váltottak ki belőlem is miután megnéztem őket. 

 

 

 

Út a vadonba – Into The Wild

 

A film Jon Krakauer azonos című könyve alapján készült, amely igaz történetet mesél el. A frissen diplomázott Chris McCandless úgy döntött, hogy családját és minden pénzét hátrahagyva, elindul a nagyvilágba, hogy egy kicsit éljen. Úti célul Alaszkát tűzte ki. Családjának egy szót sem szólt tervéről, egyik napról a másikra eltűnt, világgá ment.

A történet Chris útját meséli el, hogy kikkel találkozott, merre járt, milyen veszélyes helyzetekbe sodródott. Ez nem egy átlagos kalandmese, ez annál több, tele van nagy igazságokkal és az ember könnyen a film rabjává tud válni. A legtöbb emberben pedig már megfordult, hogy ugyanúgy cselekszik, ahogyan Chris.

 

A zenét Eddie Vedder szolgáltatja, ami által még teljesebb lesz a film.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harcosok klubja – Fight Club

 

Szintén egy könyvfeldolgozás, méghozzá Chuck Palahniuk művének adaptációja. A 30. évében járó Narrátor (sosem szólítják meg a film során, de következtetések alapján Jack a neve) teljesen kiábrándult az életből, minden monotonná vált a számára. Ám ekkor egy repülőút során megismerkedik Tyler Durdennel és komoly barátságba bonyolódnak, miközben megalapítják a Harcosok Klubját. Rengetegen csatlakoznak hozzájuk, amely kétségkívül érthetetlen, hiszen a klub első szabálya, hogy senkinek egy szót se a klubról… ja igen, a második szabály is ez.

 

A film alatt a társadalom több nyomasztó kritikát is kap, ami miatt mi is szükségszerűnek érezzük átgondolni az elhangzottakat még akkor is, ha a 14 évvel ezelőtti időket mutatja be.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy csodálatos elme – A Beautiful Mind

 

Kezdek rájönni, hogy függője vagyok az igaz történet alapján készült filmeknek. Igen, az Egy csodálatos elme is az és valóban csodálatos. A film főszereplője John Nash, aki egyetemi évei alatt koránt sem azt tartja legfontosabbnak, hogy bejárjon órákra és meghallgassa azokat a tényeket, amiket már mindenki tud. Legfőbb feladatának érzi, hogy valami újat fedezzen fel, amire még senki sem gondolt azelőtt. Célját sikerült megvalósítania és a film további része azt mutatja be, hogy a felfedezést követően hogyan alakul az élete.

 

Russell Crowe kiválóan alakítja a félénk, ám hihetetlenül tehetséges és intelligens John Nash-t. A történetben pedig plusz pont jár a feleségnek, aki végig kitart férje mellett.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerikai história X – American History X

 

Egy kitűnő filmdráma a rasszizmusról, amely a Vinyard család életét feldúlja, azt követően, hogy a családfő gyilkosság áldozata lett. Derek Vinyard, a legidősebb gyerek volt a szellemi vezetője egy csapat rasszista fiatalnak, akik minden nem-amerikait ki akartak rugdosni az országból. Nem sokkal később börtönbe került, amiért a házuk előtt brutálisan meggyilkolt egy rájuk támadó néger srácot. A történet az ő kiengedésével folytatódik, majd szép lassan elmeséli öccsének, hogy mi minden történt vele odabent, ami teljesen megváltoztatta őt. Az öccse szintén a rasszizmus elveit követi bátyja hatására, ám a börtöntörténet után ő is másképp látja a világot.

 

A film nagyszerű, megnézése után napokig a fejemben járt, és most is, ha rágondolok, kiráz a hideg. Remek kivitelezéssel bír, ugyanis a visszaemlékezések fekete-fehérben jelennek meg, ezzel elkülönítve a jelent a múlttól. Edward Norton pedig érthetetlen módon nem kapott érte Oscar-t. (Oké, tudom, Roberto Benigni is megérdemelte Az élet szép miatt.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rush – Hajsza a győzelemért

 

Sokáig tartott, mire sikerült magamat rávennem arra, hogy megnézzem, ugyanis annak ellenére, hogy nem vetem meg a Formula-1-et, nem akartam egy két órás filmet végigszenvedni, ami a versenyzésről szól. Ám amikor megnéztem hatalmasat csalódtam, természetesen pozitívan. Nem az őrült versenyzésre fektették a hangsúlyt, hanem a két főszereplőre (James Hunt, Niki Lauda). A film végig ezen a vonalon megy, bemutatja, hogy a két versenyző életstílusa mennyi mindenben különbözik és mégis mindketten mekkora tehetségek. És az a jó pár versenyzős jelenet is élvezhető, sőt mivel én nem ismertem az alaptörténetet még izgultam is értük.

 

Nem csak annak érdemes megnézni, aki a Forma-1-et szereti, sőt mindenkinek érdemes megnézni, mert remek film. Niki Laudát pedig remekül alakítja Daniel Brühl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viharsziget – Shutter Island

 

„Hűűűűűűűűű!” Az első gondolatom volt, amikor véget ért a film. A mai napig nem értem teljesen, pedig már többször is megnéztem. Lehet, velem vannak komoly problémák, de bizony ezt a filmet többféleképpen lehet értelmezni.

Egy rendőrbíró és társa a Viharszigetre érkezik egy elmegyógyintézetbe, ahonnan az egyik beteg eltűnt. A rendőrbíró, Teddy úgy véli, hogy hazudnak neki az ott lévők, ezért minél hamarabb távozni szeretne, ám hatalmas vihar tör ki a szigeten, így az meggátolja őket. A történet további részében próbál rájönni arra, hogy mennyi mindent hallgatnak el az ott dolgozók, de végül őt állítják be elmezavarodottnak.

 

Szintén kötelező darab, jól megmozgatja az agyunkat. DiCaprio illetve Hulk remek párost alkotnak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maradj! – Stay

 

Az egyik legkáoszosabb film, amit valaha láttam. Igazából a Mars Volta Cicatriz E.S.P. című számához tudnám hasonlítani, annyira kaotikus. Szóval a film egy autóbalesettel indít, amelynek egyetlen túlélője Harry, aztán hirtelen képváltás. Az egész tele van ilyen hirtelen, felfoghatatlan, de egyáltalán nem irritáló képváltásokkal. Henry egy pszichológushoz kerül, Samhez, aki segíteni akar rajta, ugyanis hangokat hall. Folyamatosan azt hajtogatja, hogy szombaton éjfélkor, a 21. születésnapján öngyilkosságot fog elkövetni. Sam ezt próbálja megakadályozni, de közben vele is különös dolgok történnek.

 

A valóság és a képzelet összefonódik, érthetetlenné válik. Mindenképp végig kell nézni, ugyanis olyan, mint egy jó Kosztolányi Dezső novella, a vége üt és ráadásul nagyot. Mindezek mellett Ryan Gosling alakítását szeretném kiemelni, sosem szerettem őt, mert túlságosan is a lányok kedvence, de ebben a filmben megmutatta, hogy igazán tehetséges.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felhőatlasz – Cloud Atlas

 

A Felhőatlasz David Mitchell könyve alapján készült. (Még nem olvastam, de minden bizonnyal megérné.) A film során hat történet bontakozik ki 1849 és 2321 között, egy kicsit olyan, mint Az ember tragédiájának újraértelmezése. Felszólás a rabszolgaság ellen, a másság eltitkolása, a fogyasztói társadalom, elnyomás, a sikerhez vezető út és annak bonyodalmai. Ezek mind-mind szerepet kapnak a filmben az egyes történetekkel bemutatva.

A kritikákat olvasva, kapott hideget és meleget is egyaránt a film, sokan úgy gondolják, hogy túl lett értékelve. Az időben való ugrálás valóban bonyolulttá teszi, de akinek van egy kis józan esze, az képes megérteni a film lényegét, mondanivalóját.

 

Csak néhány főbb szereplőt tartalmaz a film attól függetlenül, hogy hat különböző történetről van szó. A rendező úgy oldotta meg a kevés szereplős brigádot, hogy több karaktert ugyanaz a személy alakított – méghozzá nagyszerűen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tökéletes trükk – The Prestige

 

A film két londoni bűvész rivalizálásán alapul. Persze a vetélytársi kapcsolat nem alaptalan, a két bűvész (Angier és Borden) azelőtt egy társuk segédjei voltak, ám Angier felesége meghalt az egyik trükk során, amiért a férfi Bordent hibáztatta egy rosszul megkötött csomó miatt. Ezt követően külön válnak, és mindketten felül akarják múlni a másikat, méghozzá azzal, hogy létrehozzák a legtökéletesebb színpadi illúziót. A versengés során céljuk, hogy egymás trükkjeit felfedjék mások előtt, hogy az ellenfélnek kevésbé legyen sikeres és csökkenjen közönségének száma.

 

A film nem veszik el a bűvész trükkökben, de mégis tartalmaz érdekes illúziókat. Christian Bale és Hugh Jackman nagyszerűen hozza a két karaktert és mellettük Michael Cain valamint David Bowie is megjelenik a vásznon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Philadelphia – Az érinthetetlen

 

A film Andrew Beckett, sikeres ügyvéd történetét mutatja be. A férfi homoszexuális, ám ezt eltitkolta munkatársai elől, hiszen félt attól, hogy mássága miatt kirekesztik. Azonban később kiderül, hogy Andrew AIDS-es, amelynek jelei megjelentek bőrén, emiatt menesztették a férfit a munkájából. Az ügyvéd ezt nem hagyja annyiban és bíróság elé kívánja vinni az ügyet és felfogadja a híres TV-s ügyvédet, Joe Millert. A film további része a tárgyalóteremben zajlik. Heves szóváltásokra kerül szó, illetve Beckett volt munkatársai folyamatosan tagadják, hogy a kirúgásnak köze lenne a férfi másságához valamint betegségéhez.

 

Az egyik legjobb tárgyalótermes film, amit valaha láttam. Tom Hanks zseniálisan alakítja a homoszexuális ügyvédet, nem véletlen, hogy Oscar-díjat kapott érte.

 

 

bottom of page